„Opowieści Somnambuliczne. Tom II. Duchy z niebieskiego lasu” to dziewięć utworów, które zostały nagrane na przestrzeni 2021 i 2022 roku przez dziewięciu artystów, z których żaden nie wiedział, z kim będzie współtworzył to wydawnictwo i jak będą brzmiały inne utwory. Jedyną rzeczą łączącą twórców był temat – somnambulizm – który każdy miał na swój sposób zinterpretować. Podsunęliśmy artystom również nasze inspiracje: powieść Bruno Schulza „Sklepy Cynamonowe” oraz film Wojciecha Jerzego Hassa „Sanatorium pod Klepsydrą”. Dodatkowo każdy miał również możliwość przesłuchania pierwszego tomu, czyli „Wiecznego śniegu i odwilży” wydanego ponad rok wcześniej.

Następnie wszystkie utwory, tak jak ostatnim razem, zostały ze sobą połączone i finalnie zmasterowane przez Łukasza Poleszaka, a okładkę wykonała Alicja Lilianna Szpila.

Na końcu zostało już tylko wsłuchanie się w dźwięki i dopisanie dalszej historii, której delikatny szkic umieściliśmy w opisie „Duchów z niebieskiego lasu”. Resztę zostawiamy wyobraźni słuchacza.