Kuba Sojka

Kuba Sojka

Tytuł utworu:
“Hipnagogia”W jaki sposób wyglądały prace nad utworem? Z jakich narzędzi korzystałeś?
– Użyłem zarówno instrumentów wirtualnych czyli VST jak i hardwerowych wraz z systemem modularnym i klonem TB-303 na czele . Dzięki czemu udało mi się uzyskać szeroką paletę brzmień, od ambientowego stylu na początku utworu, przez dub techno aż do elementów muzyki filmowej, którą można usłyszeć pod sam koniec. Sam proces powstawania polegał na zebraniu różnych tematów muzycznych poprzez różne techniki syntezy i samplingu ze wszystkich instrumentów, a później odpowiednie ich ułożenie w kompozycji by całość była pełna i szeroka brzmieniowo, ale też nie przeładowana instrumentami.Przed nagraniami poprosiliśmy o to, aby każdy zrobił małe poszukiwania w tematach somnambulizmu i oniryzmu. Co w takim razie było inspiracją dla twojego nagrania? O czym one są, albo jaka historia stoi za dźwiękami?
– Sam tytuł nawiązuje do hipnagogi, czyli doznań zmysłowych, które pojawiają się przy przechodzeniu ze stanu czuwania w stan snu. Zależało mi, by ta paleta doznań była bardzo szeroka, stąd też mocno rozbudowany utwór. Jego budowa też nawiązuje do samego snu, jego złożoności, występowania wielu abstrakcyjnych obrazów które się przenikają. Dlatego też utwór zaczyna się od ambientowego brzmienia, które następnie przechodzi w techno z elementami muzyki dub, wraz z przenikającą polirytmią, a na koniec wybrzmiewają wstawki przywołujące muzykę filmową. Tym zabiegiem, chciałem opisać sen jako twór ewoluujący, który często zestawia ze sobą sprzeczne obrazy i emocje jakie się pojawiają.Czym dla ciebie jest praca z dźwiękiem i muzyką, dlaczego to robisz?
– Praca z dźwiękiem i muzyką to ciągłe eksperymentowanie, daje mi pełną wolność i swobodę. Dzięki niej mogę tworzyć różne historie od zera, lub ubierać w dźwięk moje własne przeżycia czy emocje. Nie ograniczam się w narzędziach czy instrumentach, które mi w tym pomagają, uwielbiam łączyć ze soba różne techniki generowania dźwięku.


–––––
Kuba Sojka – muzyk, producent muzyczny, kompozytor i live performer pochodzący ze Śląska. Swoją działalność rozpoczął w 2007 roku, jednak prawdziwy rozgłos nastąpił w 2009 roku po wydaniu EP’ki „Message from earth” wydanej dla Matrix Records z Detroit. Na przestrzeni kolejnych lat współpracował z takimi wytwórniami jak Mathematics Recordings, Dogmatik Records, Technosoul, Stay Underground It Pays, DMK, Minimalsoul oraz Cosmic Club. Na swoim koncie ma wydanych kilkanaście EP’ek oraz 2 albumy które świetnie przyjęły się na całym świecie. Od samego początku swoje występy prezentuje poprzez live acty, grając zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju . Poza działalnością muzyczną, udziela się również aktywnie jako wykładowca w Szkole Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu oraz podczas warsztatów organizowanych przez uczelnie, festiwale, instytucje kulturalne lub fundacje.

https://www.facebook.com/kubasojkalive


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *